Przenośniki transportowe – kilka podstawowych informacji

Przenośniki taśmowe należy do grupy urządzeń transportowych, które służą głównie do transportu materiałów sypkich. Znalazły również zastosowanie w magazynach, kopalniach, na terenie placów budowy i składowiskach. Warto również pomyśleć o ich wykorzystaniu na liniach produkcyjnych.

Przenośniki taśmowe – konstrukcja

Najczęściej wykorzystuje się w nich napęd, którym jest silnik elektryczny. Przenośnik składa się z taśmy transportowej, która tworzy pętlę podparte rolkami, a wszystko napędzane jest przez bęben napędowy.

Jako urządzenie napinające wykorzystuje się śruby rzymskie lub określonego rodzaje napinacze (sprężynowe, grawitacyjne lub pneumatyczne).

Jeśli masz zamiar wykorzystywać przenośniki transportowe do materiałów brudzących nie zapomnij o wyborze modelu ze szczotkami czyszczącymi.

Materiały z których wykonuje się taśmy:

  1. Guma
  2. Silikon
  3. Różnego rodzaju tworzywa sztuczne
  4. Siatki stalowe

Niektóre przenośniki transportowe wyposażone są także w specjalistyczne wagi lub wykrywacze metalu.

Ważne elementy przenośników transportowych – sygnalizatory. W przypadku zerwania się taśmy, przeciążenia lub innych mechanicznych uszkodzeń wcześniej powinien pojawić się sygnał informujący o zagrożeniu.

Przenośniki transportowe to praktyczne rozwiązanie nawet w przypadku kilkukilometrowych odcinków, gdzie transport samochodowy jest utrudniony ze względu na ukształtowanie terenu lub wysokie koszty takiego transportu. Najczęściej dotyczy to kopalń lub transportu materiału z niższych partii do wyższych.

Gdzie sprawdzą się przenośniki transportowe?

Ponieważ sprawdzają się zarówno w transporcie lekkich, jak i ciężkich materiałów można stosować je w sortowniach, liniach montażowych, pracach magazynowych oraz rolnictwie. Przy zastosowaniu odpowiednich kompozytów można wykorzystać je również w przemyśle spożywczym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s